W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Polska aukcja uprawnień do emisji CO2 rozpoczęła rajd po 40 euro za tonę
- Ustawa offshore wchodzi w życie
- Chcemy, by inwestycje w atom mogły zostać uznane za zielone
- Dojście do neutralności klimatycznej będzie utrudnione bez gazu i atomu
- Rząd kontra inwestorzy - koński targ o cenę dla morskich wiatraków
Polska aukcja uprawnień do emisji CO2 rozpoczęła rajd po 40 euro za tonę
„Najważniejszym czynnikiem osiągnięcia poziomu 40 euro/EUA była pierwsza w 2021 roku polska aukcja uprawnień EUA (prawa do emisji CO2), która rozliczyła się po cenie 38 euro, czyli aż 1,48 euro powyżej ceny z rynku wtórnego. Dlaczego kupujący przepłacali za EUA skoro mogli kupić ten sam instrument o wiele taniej? Na to pytanie odpowiada Robert Jeszke, kierownik Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji oraz Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), części Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego”.
Ustawa offshore wchodzi w życie
„Polska Agencja Prasowa informuje o wejściu w życie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych zwanej ustawą offshore”.
Chcemy, by inwestycje w atom mogły zostać uznane za zielone
„Podczas konferencji EEC Trends wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński podkreślił, że zarówno gaz jak i atom dla Polski są niezbędne do transformacji rodzimej energetyki, a brak wsparcia dla tych technologii utrudni dojście do neutralności klimatycznej”.
Dojście do neutralności klimatycznej będzie utrudnione bez gazu i atomu
„Zarówno gaz jak i atom mają istotną rolę do odegrania w polskiej transformacji energetycznej; bez wykorzystania tych źródeł dojście do neutralności klimatycznej będzie utrudnione - podkreślił w środę wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński”.
Rząd kontra inwestorzy - koński targ o cenę dla morskich wiatraków
„Inwestorzy chcą, aby rząd podniósł maksymalną cenę za prąd z morskich wiatraków. Przez najbliższy tydzień będziemy świadkami legislacyjnego thrillera, którego finał zdecyduje o losie wartych kilkadziesiąt mld zł inwestycji na Bałtyku”.