odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Cena uprawnień do emisji CO2 może wynieść 70 euro do 2030 roku
  • Elastyczność gazu w energetyce uatrakcyjni handel na TGE
  • 300 mln zł na wsparcie projektów wodorowych, wnioski od 18 marca
  • Rząd zajmie się projektem, dzięki któremu łatwiej będzie można blokować uciążliwe inwestycje
  • Rząd we wtorek o projekcie noweli o efektywności energetycznej

Cena uprawnień do emisji CO2 może wynieść 70 euro do 2030 roku

„Prognozy Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami sugerują, że ceny uprawnień do emisji CO2 wyniosą w 2022 i 2023 roku około 46 euro za tonę. – W długim terminie ceny uprawnień mogą rosnąć liniowo, średnio od ok. 41 euro w 2025 roku do ok. 72 euro w 2030 roku – czytamy w opracowaniu ankiety autorstwa tej organizacji”.

Czytaj więcej

Elastyczność gazu w energetyce uatrakcyjni handel na TGE

„Udział gazu w elastyczności energetyki będzie rósł, przełoży się to na zapotrzebowanie na surowiec na giełdzie i jednocześnie elastycznie będą reagować ceny, co czyni go atrakcyjnym instrumentem gry – powiedział Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii podczas debaty „Paliwo gazowe w strategii koncernu multienergetycznego w procesie transformacji”.

Czytaj więcej

300 mln zł na wsparcie projektów wodorowych, wnioski od 18 marca

„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia wsparcie dla projektów w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru - podał NFOŚiGW w komunikacie. W naborze zostanie udostępnione wsparcie w wysokości 300 mln zł”.

Czytaj więcej

Rząd zajmie się projektem, dzięki któremu łatwiej będzie można blokować uciążliwe inwestycje

„Wnioskowanie o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, a także danie możliwości sądom administracyjnym wstrzymania decyzji środowiskowej na wniosek skarżącego - m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt, którym we wtorek ma zająć się rząd”.

Czytaj więcej

Rząd we wtorek o projekcie noweli o efektywności energetycznej

„Oszczędności energii finalnej nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r. zakłada projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, którym we wtorek ma zająć się rząd”.

Czytaj więcej