W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Cena uprawnień do emisji CO2 może wynieść 70 euro do 2030 roku
- Elastyczność gazu w energetyce uatrakcyjni handel na TGE
- 300 mln zł na wsparcie projektów wodorowych, wnioski od 18 marca
- Rząd zajmie się projektem, dzięki któremu łatwiej będzie można blokować uciążliwe inwestycje
- Rząd we wtorek o projekcie noweli o efektywności energetycznej
Cena uprawnień do emisji CO2 może wynieść 70 euro do 2030 roku
„Prognozy Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami sugerują, że ceny uprawnień do emisji CO2 wyniosą w 2022 i 2023 roku około 46 euro za tonę. – W długim terminie ceny uprawnień mogą rosnąć liniowo, średnio od ok. 41 euro w 2025 roku do ok. 72 euro w 2030 roku – czytamy w opracowaniu ankiety autorstwa tej organizacji”.
Elastyczność gazu w energetyce uatrakcyjni handel na TGE
„Udział gazu w elastyczności energetyki będzie rósł, przełoży się to na zapotrzebowanie na surowiec na giełdzie i jednocześnie elastycznie będą reagować ceny, co czyni go atrakcyjnym instrumentem gry – powiedział Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii podczas debaty „Paliwo gazowe w strategii koncernu multienergetycznego w procesie transformacji”.
300 mln zł na wsparcie projektów wodorowych, wnioski od 18 marca
„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia wsparcie dla projektów w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru - podał NFOŚiGW w komunikacie. W naborze zostanie udostępnione wsparcie w wysokości 300 mln zł”.
Rząd zajmie się projektem, dzięki któremu łatwiej będzie można blokować uciążliwe inwestycje
„Wnioskowanie o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, a także danie możliwości sądom administracyjnym wstrzymania decyzji środowiskowej na wniosek skarżącego - m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt, którym we wtorek ma zająć się rząd”.
Rząd we wtorek o projekcie noweli o efektywności energetycznej
„Oszczędności energii finalnej nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r. zakłada projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, którym we wtorek ma zająć się rząd”.