odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Krajowy Plan Odbudowy trafi do konsultacji do końca lutego, a do Komisji do końca kwietnia
  • Polska sprzedała na aukcji uprawnienia do emisji CO2, po cenie 37,70 euro/EUA
  • W ciągu dekady co trzecia MWh wyprodukowanej energii będzie pochodzić z OZE
  • Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2020 r.
  • W marcu rozpoczęcie procesu prenotyfikacji programu transformacji górnictwa w KE
  • Chcemy skutecznie konkurować stawiając na polski przemysł, polską myśl technologiczną

Krajowy Plan Odbudowy trafi do konsultacji do końca lutego, a do Komisji do końca kwietnia

„Polska przedstawi Krajowy Plan Odbudowy do końca kwietnia. Przedstawi jego szczegółowe założenia do konsultacji pod koniec lutego. Potem ma trafić do Komisji Europejskiej do końca kwietnia”.

Czytaj więcej

Polska sprzedała na aukcji uprawnienia do emisji CO2, po cenie 37,70 euro/EUA

„Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.575.000 uprawnień do emisji CO2, po cenie 37,70 euro/EUA - poinformowała giełda EEX”.

Czytaj więcej

W ciągu dekady co trzecia MWh wyprodukowanej energii będzie pochodzić z OZE

„Przed nami transformacja, które spowoduje, że w ciągu najbliższych 10 lat co trzecia MWh wyprodukowanej energii elektrycznej będzie pochodzić z jednostek odnawialnych, a offshore odegra tu kluczową rolę - podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka”.

Czytaj więcej

Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2020 r.

„Według danych podawanych przez PSE zapotrzebowanie na energie w Polsce w roku 2020 wyniosło 165,5 TWh, tzn. było niższe od zapotrzebowania w roku 2019 o 3,9 TWh (-2,28 proc.). Informacje te opatrzone są komentarzem: Prezentowane wielkości są wyznaczane na podstawie pomiarów zbieranych przez OSP w czasie bieżącego prowadzenia ruchu KSE. Dlatego w niektórych przypadkach mogą one różnić się od ostatecznych danych przedstawianych przez przedsiębiorstwa energetyczne dla celów statystycznych”.

Czytaj więcej

W marcu rozpoczęcie procesu prenotyfikacji programu transformacji górnictwa w KE

„Resort aktywów państwowych chciałby do końcu lutego zakończyć rozmowy ze związkowcami na temat umowy społecznej dla górnictwa, by w marcu rozpocząć proces prenotyfikacji programu dla tego sektora w Komisji Europejskiej - poinformował wiceminister aktywów Artur Soboń”.

Czytaj więcej

Chcemy skutecznie konkurować stawiając na polski przemysł, polską myśl technologiczną

„Paliwem przyszłości ma być wodór - twierdzi Ireneusz Zyska w rozmowie z Radiem Wnet wskazując, że w Ministerstwach Klimatu, Rozwoju i Finansów trwały prace zakończone wypracowaniem strategii wykorzystania w energetyce tego surowca. Będzie on pochodził z paliw kopalnianych. Obecnie opracowywana jest technologia wytwarzania niskoemisyjnego wodoru”.

Czytaj więcej