W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Umowy typu cPPA jako sposób na optymalizację zakupu energii elektrycznej
- W co grają związkowcy?
- Prawo energetyczne - nowe utrudnienia w uzyskaniu koncesji
- Zielone inwestycje to 40 procent finansowania projektów wspieranych przez Europejski Bank Inwestycyjny
- Na rynku dnia następnego uruchomiono mechanizm Multi-NEMO
- Styczeń 2021 r. z wyższym zużyciem i produkcją energii niż w grudniu 2020 r.; import prawie cztery razy mniejszy
Umowy typu cPPA jako sposób na optymalizację zakupu energii elektrycznej
„Wzrastające ceny energii elektrycznej coraz częściej skłaniają odbiorców o dużych wolumenach zużycia do poszukiwania alternatywnych możliwości zakupu energii – przede wszystkim energii zielonej, pozwalającej nie tylko przyczynić się do ochrony klimatu, ale także budowania pozytywnego wizerunku firmy, korzystającej ze źródeł odnawialnych. Każdy odbiorca może oczywiście zrealizować we własnym zakresie projekt budowy źródła odnawialnego, np. źródła fotowoltaicznego, jednak nie dla wszystkich będzie to rozwiązanie optymalne. Alternatywą jest zawarcie umowy na sprzedaż energii elektrycznej bezpośrednio od jej wytwórcy, czyli tzw. corporate Power Purchase Agreement (cPPA). W ostatnim czasie zainteresowanie tego typu umowami w Polsce znacznie wzrasta, nawet pomimo występowania pewnych barier prawnych narzuconych przez ustawodawcę”.
W co grają związkowcy?
„Mamy treść projektu umowy społecznej rządu z górnikami będącej przedmiotem negocjacji, które się przedłużają. Być może jest tak dlatego, że związkowcy grają na czas, eskalację oraz czyste technologie węglowe – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl”.
Prawo energetyczne - nowe utrudnienia w uzyskaniu koncesji
„Komisja do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych, podczas posiedzenia w dniu 8 stycznia 2021 r. pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji prawa energetycznego (druk nr 808), który w założeniach wprowadza istotne zmiany dla obecnych i nowych koncesjonariuszy. Jedyną z najistotniejszych modyfikacji dla podmiotów zamierzających uzyskać koncesję jest wprowadzenie szerszej definicji zabezpieczenia majątkowego oraz zasad jej ustanawiania”.
Zielone inwestycje to 40 procent finansowania projektów wspieranych przez Europejski Bank Inwestycyjny
„Działania na rzecz klimatu wyniosły 40 procent całkowitego finansowania wspieranych przez EBI projektów. Nowe technologie mogą być bronią w walce ze zmianami klimatycznymi - wskazała wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska”.
Na rynku dnia następnego uruchomiono mechanizm Multi-NEMO
„Od wtorku, 9 lutego, na terenie Polski działa mechanizm Multi-NEMO. Umożliwia on operacyjny udział wielu giełd w rynku dnia następnego i dostawę energii kupionej na paryskiej giełdzie EPEX SPOT oraz norweskiej Nord Pool z lub do Polski”.
Styczeń 2021 r. z wyższym zużyciem i produkcją energii niż w grudniu 2020 r.; import prawie cztery razy mniejszy
„W styczniu, produkcja energii elektrycznej z krajowych źródeł wzrosła zarówno w porównaniu z grudniem ubiegłego roku jak i w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego zanotowała zdecydowany wzrost. Szczególnie zauważalne są wzrosty produkcji elektrowni węglowych przy zdecydowanym spadku produkcji źródeł wiatrowych”.