odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • UE wezwie do rezygnacji z paliw kopalnych
  • Polska energetyka w 2020 r. trzy razy bardziej emisyjna niż średnia UE
  • Pieniądze z nowego budżetu UE mogą trafić do Polski w tym roku
  • Prezydent podpisał ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej
  • Resort klimatu zapewnia, że nowe prawo energetyczne przyniesie korzyści firmom i KSE
  • Importujemy coraz więcej prądu i... ratujemy sąsiadów eksportem

UE wezwie do rezygnacji z paliw kopalnych

„Dziś ma zostać ogłoszony wspólny komunikat ministrów krajów Unii Europejskiej wzywający do globalnej rezygnacji z węgla w energetyce i zaprzestania subwencjonowania surowców kopalnych”.

Czytaj więcej

Polska energetyka w 2020 r. trzy razy bardziej emisyjna niż średnia UE

„W 2020 r. produkcja energii elektrycznej z OZE w UE po raz pierwszy była wyższa niż z paliw kopalnych. Emisja towarzysząca produkcji jednostki energii elektrycznej w Polsce była trzy razy wyższa od średniej unijnej - wynika z najnowszego raportu think-tanku Ember”.

Czytaj więcej

Pieniądze z nowego budżetu UE mogą trafić do Polski w tym roku

„Zakładamy, że pieniądze z nowego budżetu UE trafią do polskiej gospodarki jeszcze w tym roku - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zaznaczyła, że będzie to zależało nie tylko od starań Polski, ale także od postępu prac KE. Z puli polityki spójności 30 proc. ma być przeznaczone na kwestie klimatyczne związane m.in. z ochroną środowiska, gospodarką niskoemisyjną, gospodarką w obiegu zamkniętym”.

Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

„Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Ustawa zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku”.

Czytaj więcej

Resort klimatu zapewnia, że nowe prawo energetyczne przyniesie korzyści firmom i KSE

„Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, to nie tylko propozycje korzystnych rozwiązań dla odbiorcy końcowego i jego aktywizacja na rynku energii, wszechstronna ochrona konsumenta czy przepisy likwidujące dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii. – Propozycja MKiŚ to także szereg pozytywnych zmian dla przedsiębiorstw energetycznych oraz Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Nowe przepisy są aktualnie przedmiotem prac Sejmu”.

Czytaj więcej

Importujemy coraz więcej prądu i... ratujemy sąsiadów eksportem

„W 2020 roku wzrósł import energii elektrycznej z Czech, Szwecji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy, osiągając rekordowe 13,1 TWh netto. Na zakup prądu za granicą wydaliśmy ok. 3 mld zł. Zdarzają się już chwile, gdy bez importu groziłoby nam wprowadzenie stopni zasilania, ale nie brakuje też godzin, w których to nasi sąsiedzi potrzebują naszej pomocy”.

Czytaj więcej