W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Wiadomo kiedy pierwsza aukcja uprawnień do emisji CO2 w przyszłym roku
- Ustawa o offshore nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2021
- GIIP - ogólnodostępna platforma do publikacji informacji wewnętrznych REMIT przeszła pierwszą fazę oceny przez ACER
- Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie przyszłorocznych aukcji OZE
- Uprawnienia EUA w listopadzie zyskały na wartości 23 proc
Wiadomo kiedy pierwsza aukcja uprawnień do emisji CO2 w przyszłym roku
„Zgodnie z opublikowanym kalendarzem, aukcje uprawnień emisji w 2021 r. rozpoczną się od niemieckiej aukcji EUA 29 stycznia 2021 r. Pierwsza europejska akcja odbędzie się 1 lutego, a w imieniu Polski 3 lutego”.
Ustawa o offshore nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2021
„Z harmonogramu prac Senatu wynika, że najbliższe posiedzenie odbędzie się 11, 12 i 13 stycznia 2021 r., a Komisja Nadzwyczajna do Spraw Klimatu zajmie się ustawą 4 stycznia. Jeśli Senat przyjmie ustawę bez poprawek, to w połowie stycznia Sejm może ją przyjąć bez poprawek i dalej trafi do podpisu Prezydenta RP w drugiej połowie stycznia. Jeśli prezydent nie zgłosi wątpliwości i ją podpisze, to wówczas może ona wejść w życie 1 lutego”.
GIIP - ogólnodostępna platforma do publikacji informacji wewnętrznych REMIT przeszła pierwszą fazę oceny przez ACER
„20 listopada 2020 r. Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) opublikowała list otwarty3 mający na celu wsparcie uczestników hurtowego rynku energii w wywiązywaniu się z obowiązków wynikających z Rozporządzenia REMIT w świetle pandemii Covid-19”.
Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie przyszłorocznych aukcji OZE
„Rada Ministrów 16 grudnia przyjęła w trybie obiegowym rozporządzenie w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2021 r”.
Uprawnienia EUA w listopadzie zyskały na wartości 23 proc
„Listopad był miesiącem, w którym ceny uprawnień EUA odrobiły z nawiązką wszystkie spadki z października. I znów dominującą cechą dla tego rynku w czasach pandemii koronawirusa była wysoka zmienność - ceny pomiędzy minimum a maksimum wahały się na poziomie blisko 5,5 euro, co jest wynikiem najwyższym od czerwca i ósmym w tym roku, kiedy wskaźnik ten przekracza poziom ok. 4 euro”.