W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Porozumienie paryskie kończy pięć lat. Oto jego wzloty i upadki
- Polska z trzecią produkcją energii z wiatru w Europie
- Weto pozbawiłoby Polskę środków na transformację energetyczną
- 30 mld euro grantów dla Polski za zgodę na neutralność klimatyczną i nie tylko?
- Wyższy cel redukcji emisji CO2 i swoboda państw w doborze technologii w energetyce w szkicu konkluzji RE
- Rekord poboru mocy w Polsce pobity... dzięki uczniom
- Kontynuacja trendu wzrostowego cen uprawnień do emisji CO2
- W lutym lub marcu pokażemy perspektywy dla węgla brunatnego
Porozumienie paryskie kończy pięć lat. Oto jego wzloty i upadki
„W sobotę przypada piąta rocznica podpisania porozumienia paryskiego. Przełomowa umowa, która zdefiniowała współczesną politykę klimatyczną, do tej pory miała dość wyboistą karierę”.
Polska z trzecią produkcją energii z wiatru w Europie
„Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych. Polska wskoczyła na trzecie miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji energii z wiatru”.
Weto pozbawiłoby Polskę środków na transformację energetyczną
„Trwają negocjacje nowego budżetu unijnego, który ma uwzględniać środki na transformację energetyczną. Chociaż są przecieki o wstępnym porozumieniu, Polska wciąż bierze pod uwagę możliwość zawetowania budżetu. Krzysztof Hetman ostrzega, że pozbawiłaby się w ten sposób tych pieniędzy”.
30 mld euro grantów dla Polski za zgodę na neutralność klimatyczną i nie tylko?
„W cieniu dyskusji o praworządności, przywódcy Unii Europejskiej będą chcieli uzgodnić nowy unijny cel redukcji emisji na 2030 rok, który ma zostać podwyższony z 40 do 55 procent. Jeśli osiągną porozumienie, UE będzie w stanie przedłożyć Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu wkład zaktualizowany, ustalony na szczeblu krajowym, przed końcem 2020 roku. To jedna strona dyskusji. Druga to instrumenty finansowe, które mają pozwolić osiągnąć cel redukcji. Zgoda na podwyższenie celu klimatycznego, może być pierwszą „przepustką” do środków na transformację energetyczną. Druga „wejściówka” to zgoda na neutralność klimatyczną do 2050 roku”.
Wyższy cel redukcji emisji CO2 i swoboda państw w doborze technologii w energetyce w szkicu konkluzji RE
„Będziemy podnosić nasze ambicje klimatyczne w sposób, który pobudzi trwały wzrost gospodarczy, stworzy miejsca pracy, zapewni korzyści zdrowotne i środowiskowe dla obywateli UE oraz przyczyni się do długoterminowej globalnej konkurencyjności gospodarki unijnej – czytamy w fragmencie projektu konkluzji Rady Europejskiej poświęconym polityce klimatycznej. Autorzy dokumentu uznali również „prawo państw członkowskich do decydowania o własnym miksie energetycznym i do wyboru najbardziej odpowiednich technologii”. To zapisy ważne dla Polski”.
Rekord poboru mocy w Polsce pobity... dzięki uczniom
„W polskim system elektroenergetycznym nie ma już śladów zastoju wywołanego epidemią. W czwartek, 10 grudnia, chwilowe zapotrzebowanie na moc było najwyższe w historii i wyniosło 26,8 GW. To efekt lekkich mrozów, rekordowej produkcji przemysłu, rosnącej popularności paneli fotowoltaicznych i… zdalnego nauczania”.
Kontynuacja trendu wzrostowego cen uprawnień do emisji CO2
„Od początku listopada ceny uprawnień do emisji pozostają w trendzie wzrostowym. Informacje o szczepionce napływające od koncernu farmaceutycznego Pfeizer rozbudziły duże nadzieje inwestorów i na wszystkich rynkach zarówno finansowych jak i surowców obserwowaliśmy duże wzrosty”.
W lutym lub marcu pokażemy perspektywy dla węgla brunatnego
„W lutym lub marcu 2021 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych spodziewa się zaprezentować wyniki prac dot. przyszłości zarządzania sektorem energetyki opartej o węgiel brunatny - zasygnalizował w czwartek wiceszef MAP Artur Soboń”.