W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Transformacja energetyczna będzie prowadzić do znaczących zmian strukturalnych w regionach górniczych
- Złe wyniki elektrociepłowni z 2019 r. to efekt wyjątkowej sytuacji
- Trudno będzie osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej
- Polska może osiągnąć zwiększone cele redukcyjne emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku
- Aukcja CO2 bliska rekordu cenowego
Transformacja energetyczna będzie prowadzić do znaczących zmian strukturalnych w regionach górniczych
Wiceminister Ireneusz Zyska: „Projekt PEP2040 jest odpowiedzią na nieustannie przyspieszające zmiany w sektorze energii, gospodarce i otoczeniu międzynarodowym, jak również potrzeby społeczne coraz częściej wyrażane w postulatach dot. ochrony środowiska i klimatu".
Złe wyniki elektrociepłowni z 2019 r. to efekt wyjątkowej sytuacji
„Zła sytuacja finansowa sektora elektrociepłowni w 2019 r. była okolicznością wyjątkową, nie wynikającą do końca z sytuacji rynkowej - ocenia prezes URE Rafał Gawin. Jego zdaniem, w 2020 r. wyniki elektrociepłowni będą już inne, bardziej wynikające z rynku”.
Trudno będzie osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej
Minister Kurtyka: „Mamy oddziedziczony system, który będzie stawał się coraz bardziej przestarzały, musimy inwestować oraz zwiększać świadomość współobywateli, że po 30 latach szybkiego rozwoju gospodarczego czas na podwyższenie poziomu życia, w tym na polepszenie jakości powietrza".
Polska może osiągnąć zwiększone cele redukcyjne emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku
„Uwzględniając zasadę wspólnego celu, ale różnych wysiłków, wkład Polski w unijny cel redukcyjni emisji gazów cieplarnianych powinien wynieść między 44 a 51 proc. w porównaniu do roku 1990 r. - ocenia Forum Energii i jest zdania, że to bardzo ambitne zadanie jest osiągalne”.
Aukcja CO2 bliska rekordu cenowego
„Podczas piątkowej aukcji uprawnień do emisji dwutlenku węgla zorganizowanej przez giełdę EEX w imieniu Niemiec, cena rozliczeniowa osiągnęła poziom bliski rekordowi z lipca br.”.