W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Przemysł walczy o niższe rachunki za prąd
- Energetyka przechodzi cyfrową rewolucję
- Ostatnia w tym roku polska aukcja CO2 z rekordowymi przychodami
- Cło węglowe może okazać się pułapką dla unijnego przemysłu
- W listopadzie duży spadek importu energii elektrycznej przy wzroście produkcji i spadku zużycia
- Strata górnictwa w 2020 roku wynosi ponad trzy miliardy złotych
- Niemcy rezygnują z opłaty na rzecz wsparcia produkcji zielonego wodoru
Przemysł walczy o niższe rachunki za prąd
„Wzrost rachunków za energię elektryczną spowodowany wejściem od 2021 roku opłaty mocowej to poważny problem dla przemysłu. Same huty będą musiały zapłacić za prąd o 200 mln zł więcej. Trwa więc o walka o zgodę Brukseli na ulgi od nowej opłaty”.
Energetyka przechodzi cyfrową rewolucję
„Elementem, uznawanej już za nieuchronną, transformacji energetycznej jest digitalizacja całego sektora. Przełom nadchodzi znacznie szybciej, niż to jeszcze niedawno przewidywano. A to oznacza, że firmy działające na rynku muszą wykorzystać wszystkie narzędzia by radykalnie zmienić sposób działania”.
Ostatnia w tym roku polska aukcja CO2 z rekordowymi przychodami
„W środę giełda EEX przeprowadziła ostatnią tym roku aukcję uprawnień do emisji dwutlenku węgla w imieniu Polski. Na fali trwającego od początku listopada trendu wzrostowego i w związku z wysokim wolumenem aukcja przyniosła rekordowe przychody do budżetu”.
Cło węglowe może okazać się pułapką dla unijnego przemysłu
„Mechanizm nakładający opłaty za emisję CO2 na eksporterów do Unii Europejskiej zagrozi też firmom ze Wspólnoty - informuje Dziennik Gazeta Prawna".
W listopadzie duży spadek importu energii elektrycznej przy wzroście produkcji i spadku zużycia
„Choć zużycie energii elektrycznej w listopadzie było niższe niż październiku, to w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej wzrosło o prawie 2 proc. Wzrosła również produkcja krajowa, tak w odniesieniu poprzedniego miesiąca, jak i listopada 2019 r., czemu towarzyszył zdecydowany spadek importu”.
Strata górnictwa w 2020 roku wynosi ponad trzy miliardy złotych
„Wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń powiedział w rozmowie z nettg.pl (Trybuna Górnicza), że zapotrzebowanie krajowej energetyki na węgiel kamienny w 2021 roku będzie niższe o siedem milionów ton od planowanego. Zaznaczył, że strata górnictwa polskiego po trzech kwartałach tego roku wyniosła ponad 3,3 mld zł”.
Niemcy rezygnują z opłaty na rzecz wsparcia produkcji zielonego wodoru
„Niemiecki rząd zniósł opłatę doliczaną do cen energii przeznaczaną na wsparcie technologii wytwarzania zielonego wodoru, wytwarzanego z procesu elektrolizy”.