odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w 3. edycji francusko-niemieckiego Forum Energetycznego
  • UE stara się usunąć paliwa kopalne z listy inwestycji chronionych Traktatem Karty Energetycznej
  • Marazm na rynku, odbiorcy coraz rzadziej zmieniają sprzedawcę
  • Huśtawki cenowej na rynku CO2 ciąg dalszy

Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w 3. edycji francusko-niemieckiego Forum Energetycznego

"Europejski Zielony Ład ma szczególne znaczenie w kontekście ożywienia gospodarczego związanego z pandemią COVID-19. Jednak nie możemy mówić o zwiększeniu unijnego celu redukcyjnego bez zaproponowania planu działania na rzecz jego realizacji i wsparcia finansowego, które pozwoliłoby każdemu państwu członkowskiemu na tę transformację. Ważne jest, aby łagodzić zagrożenia związane ze zmianami, takie jak wzrost ubóstwa energetycznego czy utrata miejsc pracy"

Czytaj więcej

UE stara się usunąć paliwa kopalne z listy inwestycji chronionych Traktatem Karty Energetycznej

„Ostatnio firmy z branży paliw kopalnych wykorzystały TKE do pozwania słoweńskiego rządu w sprawie ochrony środowiska i zakwestionowania planu odejścia od węgla przez holenderski rząd. Firmy argumentowały, że polityka klimatyczna rządu niesprawiedliwie szkodzi wartości ich aktywów. Podobne przypadki mogą kosztować podatników na całym świecie do 1,3 biliona euro do 2050 roku. Niewiele mniej niż połowa tych kosztów spadłaby na UE. UE naciska na reformę traktatu, ale wszystkich 53 sygnatariuszy TKE musi się zgodzić na zmiany, a Japonia i kraje Azji Środkowej zablokowały reformy”.

Czytaj więcej

Marazm na rynku, odbiorcy coraz rzadziej zmieniają sprzedawcę

„Jak wynika z opublikowanych w środę przez Urząd Regulacji Energetyki danych, we wrześniu 2020 r. liczba zmian sprzedawcy na rynku odbiorców biznesowych i instytucjonalnych wyniosła 228. Co prawda jest to więcej niż miesiąc i rok temu, kiedy w tej grupie odbiorców odnotowano odpowiednio 147 i 142 zmian, ale zdecydowanie poniżej choćby ubiegłorocznej średniej miesięcznie , która była na poziom ok. 744 zmian. Przypominamy, że na polskim rynku funkcjonuje ok. 2,7 mln odbiorców biznesowych i instytucjonalnych”.

Czytaj więcej

Huśtawki cenowej na rynku CO2 ciąg dalszy

„Polska aukcja sprzed dwóch tygodni została rozliczona po kursie 23,96 euro, kolejna zakończyła się spadkiem ceny, ale później obserwowaliśmy zwyżkę notowań i cenę zbliżoną do 25 euro. Huśtawka cenowa przyniosła ostry spadek cen do poziomu 22,94 euro na aukcji organizowanej w imieniu Wielkiej Brytanii w ubiegłą środę, co było nowym minimum od 18 czerwca. Jednak we wtorek uczestnicy aukcji płacili już za jednostkę EUA 24,4 euro, po wzrośnie o prawie 6 proc. w porównaniu do aukcji w poniedziałek. Według analityków wczorajszy wzrost był między innymi efektem kontynuacji odreagowania ubiegłotygodniowych spadków związanych z COVID”.

Czytaj więcej