odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

 • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
 • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
 • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

 • Aktywni spekulanci i cierpiące instalacje z systemu ETS
 • Rola energii elektrycznej będzie rosła
 • Europejski Zielony Ład to nie problem, ale fakt, że Polska stoi w miejscu
 • Wydzielenie aktywów węglowych odblokuje inwestycje, ale nie zapewni bezpieczeństwa
 • 5,5 mld zł dla gospodarki z programów służących energetyce i ekologii
 • Rozważane jest przesunięcie części inwestycji dystrybutorów energii na '21
 • Polska może zrealizować unijny cel OZE dopiero w 2021 lub 2022 roku
 • Lewiatan proponuje zmiany w rozliczeniach dla prosumentów
 • W sierpniu mniejsze zużycie i produkcja energii elektrycznej, import wciąż wysoki

Aktywni spekulanci i cierpiące instalacje z systemu ETS

„Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC20 jest bardzo zmienna w tym roku. Na końcu pierwszego kwartału ceny EUA spadły poniżej 15 euro, jednak niespełna 4 miesiące później obserwowaliśmy przełamanie psychologicznego poziomu 30 euro i rajd do najwyższego poziomu od 14 lat wynoszącego 30.80 euro”.

Czytaj więcej

Rola energii elektrycznej będzie rosła

Minister Kurtyka: „Rola energii elektrycznej będzie w ciągu nadchodzących lat rosła i to nie tylko w Polsce. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że udział energii elektrycznej w zużyciu całościowym energii na świecie w 2040 roku wrośnie z obecnych 19 proc. do 24 proc. W wypadku UE i Polski będzie to nawet więcej, bo elektryfikacji będą podlegały takie sektory, jak ciepłownictwo czy transport”.

Czytaj więcej

Europejski Zielony Ład to nie problem, ale fakt, że Polska stoi w miejscu

Jerzy Buzek: „Jeśli jest się czego obawiać, to nie tego, że Zielony Ład przyśpiesza, ale tego, że Polska, zupełnie osamotniona, tkwi w miejscu”.

Czytaj więcej

Wydzielenie aktywów węglowych odblokuje inwestycje, ale nie zapewni bezpieczeństwa

Prezes URE: „Wydzielenie aktywów węglowych firm energetycznych do odrębnego podmiotu odblokowałoby inwestycje w odnawialne źródła energii, ale samo w sobie nie zapewni bezpieczeństwa dostaw i nie rozwiąże problemu paliwa dla źródeł konwencjonalnych”.

Czytaj więcej

5,5 mld zł dla gospodarki z programów służących energetyce i ekologii

Minister Kurtyka: „W ciągu minionego półtora roku rządowe programy służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł”.

Czytaj więcej

Rozważane jest przesunięcie części inwestycji dystrybutorów energii na '21

Wicepremier Sasin: „W niektórych podmiotach sektora elektroenergetycznego zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej, rozważane są warianty przesunięcia części zadań inwestycyjnych zaplanowanych do realizacji w roku 2020 na rok 2021”.

Czytaj więcej

Polska może zrealizować unijny cel OZE dopiero w 2021 lub 2022 roku

„Ministerstwo Klimatu przyznaje, że cel unijny udziału OZE w miksie energetycznym wyznaczony do 2020 roku może zostać spełniony przez Polskę w 2021 lub 2022 roku”.

Czytaj więcej

Lewiatan proponuje zmiany w rozliczeniach dla prosumentów

„Wśród propozycji zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które sformułowała Rada OZE działająca przy Konfederacji Lewiatan, znalazły się propozycje modyfikacji zasad rozliczeń w systemie opustów, z którego mogą korzystać właściciele najmniejszych odnawialnych źródeł energii o mocy nieprzekraczającej 50 kW”.

Czytaj więcej

W sierpniu mniejsze zużycie i produkcja energii elektrycznej, import wciąż wysoki

„W sierpniu zużycie energii elektrycznej w Polsce było o 1,3 proc. niższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego, a produkcja spadła o 3,8 proc. Nadal zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku trafia do nas energii z importu, który wzrósł w porównaniu do sierpnia 2019 o ponad 50 proc.”.

Czytaj więcej