odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Komisja Europejska przestrzega przed nadmiernym uzależnieniem od importu surowców krytycznych
  • Obligo giełdowe, czyli kozioł ofiarny problemów węgla w Polsce
  • Branża czystych źródeł energii: należy wspierać rozwiązania zeroemisyjne
  • Lewiatan pozytywnie o proponowanych zmianach w ustawie o OZE
  • Przygotowano koncepcję interesu grupy spółek
  • W lipcu spadek krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

Komisja Europejska przestrzega przed nadmiernym uzależnieniem od importu surowców krytycznych

„Komisja Europejska ostrzegła kraje członkowskie, że nadmierne uzależnienie UE od importu surowców krytycznych grozi osłabieniem kluczowych gałęzi przemysłu i narazi blok na ograniczenia dostaw ze strony Chin i innych krajów bogatych w zasoby. Według raportu KE, niedobory surowców wykorzystywanych do produkcji baterii i urządzeń do produkcji odnawialnych źródeł energii mogą również zagrozić celowi UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku”.

Czytaj więcej

Obligo giełdowe, czyli kozioł ofiarny problemów węgla w Polsce

„Trwa spór o import energii do Polski. Związkowcy chcą jego ograniczenia, bo ich zdaniem z jego powodu zmniejsza się zużycie węgla. Rząd rozważa usunięcie obliga na sprzedaż energii na giełdzie, a uczestnicy rynku obawiają się destabilizacji”.

Czytaj więcej

Branża czystych źródeł energii: należy wspierać rozwiązania zeroemisyjne

„Należy wspierać technologie opierające się na zasadach zeroemisyjności, szczególnie w gospodarstwach domowych, a transformacja energetyczna powinna być prowadzona w sposób rozsądny”.

Czytaj więcej

Lewiatan pozytywnie o proponowanych zmianach w ustawie o OZE

„Rada OZE w Konfederacji Lewiatan pozytywnie przyjęła propozycje zmian w ustawie o OZE, przewidujące m.in. przedłużenie do 2026 r. systemów wsparcia i jednorazowe określenie wolumenu energii z OZE dla aukcji w latach 2022-2026”.

Czytaj więcej

Przygotowano koncepcję interesu grupy spółek

Wiceminister Kowalski: „Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, pracująca nad reformą Kodeksu spółek handlowych, przygotowała koncepcję interesu grupy spółek”.

Czytaj więcej

W lipcu spadek krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

ARP: „Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w lipcu br. spadły o 1,6 proc. wobec czerwca, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 0,2 proc. Krajowy węgiel dla energetyki jest droższy niż przed rokiem, dla ciepłownictwa - nieco tańszy”.

Czytaj więcej