odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Rząd planuje od jesieni 2021 r. złagodzić ustawę o zapasach gazu
  • Projekt ustawy o offshore w październiku w Sejmie
  • Ustawa o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej musi być uchwalona jak najszybciej
  • Rynek energii jest jednym z filarów transformacji energetycznej
  • Unia Europejska będzie miała problem z narzuceniem polityki klimatycznej innym
  • Polski plan sprawiedliwej transformacji powstaje w cieniu rekonstrukcji rządu

Rząd planuje od jesieni 2021 r. złagodzić ustawę o zapasach gazu

Rząd planuje przyjąć projekt zmiany ustawy o zapasach gazu, zmniejszający stopniowo od października obowiązku magazynowe, ale tylko dla importerów LNG.

Czytaj więcej

Projekt ustawy o offshore w październiku w Sejmie

Wiceminister Gryglas: „Projekt ustawy o promocji energii z morskich farm wiatrowych w październiku powinien trafić do Sejmu. Ustawa powinna wejść w życie do końca roku”.

Czytaj więcej

Ustawa o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej musi być uchwalona jak najszybciej

Dr Wojciech Myślecki: „Projekt ustawy o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej oceniam wysoko jako dokument regulacyjny, jak również wysoko oceniam odpowiedzialność i nowoczesność podejścia do pomocy publicznej. Główną zaletą projektu ustawy jest to, że jest on ukierunkowana na realizację inwestycji offshore”.

Czytaj więcej

Rynek energii jest jednym z filarów transformacji energetycznej

Prezes TGE: „Rynek energii musi być dopasowany do aktualnej sytuacji i powinien wspierać założenia polityki energetycznej. Wartością, którą dostarcza jest generowanie prawidłowych sygnałów do uczestników rynku co do inwestowania, zawierania transakcji, zabezpieczania pozycji czy informacji dla odbiorcy przemysłowego o kosztach nośników energii”.

Czytaj więcej

Unia Europejska będzie miała problem z narzuceniem polityki klimatycznej innym

Podatek od śladu węglowego zamieniony w mechanizm dostosowawczy, który miałby nałożyć obciążenia unijnej polityki klimatycznej na partnerów zagranicznych jak USA czy Chiny, może nie wejść w życie przez pandemię koronawirusa i opór polityczny.

Czytaj więcej

Polski plan sprawiedliwej transformacji powstaje w cieniu rekonstrukcji rządu

Budżet unijny na sprawiedliwą transformację energetyczną, czyli na przykład zmiany w regionach zależnych od węgla, rusza w 2021 roku. Polska wciąż przygotowuje swój plan transformacji, a czas ucieka.

Czytaj więcej