odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • KE rozpoczyna przegląd kluczowych dla Europejskiego Zielonego Ładu dyrektyw
  • MK zaproponowało nowelizację ustawy OZE
  • Taksonomia UE pozostawia niskoemisyjną energię jądrową w niepewności
  • Morskie farmy wiatrowe dopłacą do systemu i obniżą koszty odbiorców energii
  • Projekt produkcji zielonego wodoru w Niemczech z rządowym dofinansowaniem

KE rozpoczyna przegląd kluczowych dla Europejskiego Zielonego Ładu dyrektyw

Komisja Europejska poinformowała o podjęciu pierwszych kroków w procesie przeglądu dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii i dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. KE ogłosiła konsultacje map drogowych zmian obu dyrektyw.

Czytaj więcej

MK zaproponowało nowelizację ustawy OZE

Ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji oraz przedłużenie maksymalnego okresu wsparcia, zakłada projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Klimatu.

Czytaj więcej

Taksonomia UE pozostawia niskoemisyjną energię jądrową w niepewności

Zrozumiałe jest, że energetyka jądrowa czuje, że została pozostawiona "w zawieszeniu" przez taksonomię zrównoważonego finansowania Komisji Europejskiej, mimo że jej referencje niskoemisyjne są jasne" - powiedział doradca Grupy Ekspertów Technicznych (TEG), która opracowała wytyczne dla KE.

Czytaj więcej

Morskie farmy wiatrowe dopłacą do systemu i obniżą koszty odbiorców energii

W ostatnich latach, gdy technologie OZE były jeszcze relatywnie drogie, wspieranie zielonej energii wiązało się z koniecznością dopłacania do jej produkcji i przerzucania kosztów dopłat na rachunki konsumentów. Teraz brak takich dopłat staje się udziałem nawet dotąd relatywnie drogiej produkcji energii z farm wiatrowych na morzu. Co więcej, jak pokazuje analiza wykonana przez Imperial College London, morskie farmy wiatrowe wybudowane w niedalekiej przyszłości będą nawet zmniejszać rachunki konsumentów energii.

Czytaj więcej

Projekt produkcji zielonego wodoru w Niemczech z rządowym dofinansowaniem

Firmy zaangażowane w projektu Westküste 100 pozyskały wsparcie finansowe niemieckiego rządu na realizacje przedsięwzięcia, które ma na celu produkcję zielonego wodoru z wykorzystaniem elektrolizerów zasilanych morską energetyka wiatrową - czytamy w BiznesAlert.pl.

Czytaj więcej