odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Szef Rady Europejskiej proponuje cięcia
  • Morawiecki: Polska przeciwna uzależnieniu płatności od celów klimatycznych
  • Pieniądze na transformację energetyczną bez zobowiązania neutralności
  • W planach UE brak jest regulacji dotyczącej emisji metanu pochodzącej z importowanego gazu
  • Rząd przygotowuje regulacje dla magazynów energii

Szef Rady Europejskiej proponuje cięcia

Fundusz odbudowy opiewający na 750 mld euro, ale w dotacjach 390 mld euro zamiast 500 mld euro - taką propozycję przekazał liderom szef Rady Europejskiej Charles Michel. Są cięcia w rolnictwie, wydatkach na transformację energetyczną oraz w funduszach na spójność.

Czytaj więcej

Morawiecki: Polska przeciwna uzależnieniu płatności od celów klimatycznych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziennikarzy na szczycie UE, że Polska nie może się zgodzić, by uzależnienie płatności dla każdego kraju, który nie przyjął na siebie celów ws. klimatu do 2050 r., miało odzwierciedlenie w konkluzjach Rady Europejskiej.

Czytaj więcej

Pieniądze na transformację energetyczną bez zobowiązania neutralności

Szef Rady Europejskiej radykalnie zmniejszył dodatkowe środki na Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zamiast 30 mld euro w funduszu odbudowy będą one wynosić 10 mld euro. To duża strata dla Polski, bo nasz kraj ma być największym odbiorcą tych pieniędzy.

Czytaj więcej

W planach UE brak jest regulacji dotyczącej emisji metanu pochodzącej z importowanego gazu

Pomimo nacisków ze strony firm wydobywczych, naukowców i ekologów, w unijnym projekcie strategii klimatycznej brak jest regulacji dotyczących emisji metanu pochodzącego z gazu importowanego do UE.

Czytaj więcej

Rząd przygotowuje regulacje dla magazynów energii

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, rząd zabiera się już od kilku lat za przygotowanie prawa, które określi zasady funkcjonowania magazynów energii w polskim systemie energetycznym. Teraz Ministerstwo Klimatu podjęło prace nad kolejną wersją regulacji dla magazynów energii.

Czytaj więcej