odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

 • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
 • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
 • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

 • Rekordowa aukcja uprawnień do emisji CO2
 • Dane PSE: spadek zużycia energii i produkcji energii elektrycznej w czerwcu r/r
 • URE: ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych pozostają bez zmian
 • Nowy sposób na finansowanie zielonej energetyki i stabilność cen dla firm
 • Rośnie import energii do Polski
 • Dynamiczny rozwój OZE wpłynie na ostateczny kształt strategii energetycznej
 • Trudny pierwszy kwartał na unijnych rynkach energii elektrycznej i gazu
 • ARP: w czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

Rekordowa aukcja uprawnień do emisji CO2

Dzisiejsza aukcja europejska uprawnień do emisji dwutlenku została rozliczona po rekordowym kursie, na poziomie ponad 30 euro.

Czytaj więcej

Dane PSE: spadek zużycia energii i produkcji energii elektrycznej w czerwcu r/r

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w czerwcu spadło ponad 11 proc., w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej, a krajowe zużycie było o prawie 7 proc. niż rok wcześniej - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Czytaj więcej

URE: ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych pozostają bez zmian

Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej. Decyzje dotyczą czterech przedsiębiorstw pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea oraz Energa Obrót - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Czytaj więcej

Nowy sposób na finansowanie zielonej energetyki i stabilność cen dla firm

Na rynku są dostępne od pewnego czasu, ale dopiero teraz zaczynają wychodzić z cienia. Czym są kontrakty nazywane "pipiejami" (czyli PPA) i dlaczego są szansą dla producentów i odbiorców zielonej energii.

Czytaj więcej

Rośnie import energii do Polski

„W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku import energii do Polski wzrósł o 39 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, wynika z danych PSE”.

Czytaj więcej

Dynamiczny rozwój OZE wpłynie na ostateczny kształt strategii energetycznej

Wywiad z wiceministrem klimatu, Ireneuszem Zyską: „Polska popiera cel Komisji Europejskiej wskazujący, że Europa ma stać się pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie. Jednocześnie stoimy na stanowisku, że strategia do 2050 roku powinna odnosić się do UE jako całości, a w odniesieniu do Polski uwzględniać jej szczególną sytuację, co zostało zapisane w Konkluzjach Rady Europejskiej z 12 grudnia 2019 roku”

Czytaj więcej

Trudny pierwszy kwartał na unijnych rynkach energii elektrycznej i gazu

Obostrzenia wprowadzone wraz z pandemią koronawirusa i nietypowa jak na tę porę roku warunki pogodowe spowodowały, że pierwszy kwartał 2020 roku na rynku energii elektrycznej i gazu był bardzo niestabilny - czytamy w opublikowanych w poniedziałek raportach Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

ARP: w czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

W czerwcu międzynarodowy rynek węgla nadal poddany był trendom spadkowym, mimo niewielkich symptomów ożywienia wynikających z nadziei na wzrost popytu w kluczowych terminalach węglowych - wynika z najnowszego opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Czytaj więcej