odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • KE przyjęła strategie w sprawie integracji systemu energetycznego i wodoru
  • PE zagłosuje nad zmianą wytycznych dla transgranicznych sieci energetycznych
  • Rząd przedłuży termin udzielenia pomoczy publicznej wytwórcom OZE o 5 lat
  • Szefowa MFW: państwa powinny wykorzystać walkę z pandemią do budowy zielonej gospodarki
  • Von der Leyen: w UE nie będzie ożywienia bez Europejskiego Zielonego Ładu
  • Merkel: Europa musi stać się bardziej zielona, cyfrowa i konkurencyjna
  • Brak regulacji magazynowania energii negatywnie wpływa na otoczenie rynkowe

KE przyjęła strategie w sprawie integracji systemu energetycznego i wodoru

Komisja Europejska poinformowała w środę o przyjęciu strategii integracji systemu energetycznego oraz strategii wodorowej. Obie strategie mają przyczynić się do osiągnięcie neutralności klimatycznej sektora energetycznego, który obecnie odpowiada za 75 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.

Czytaj więcej

PE zagłosuje nad zmianą wytycznych dla transgranicznych sieci energetycznych

PE ma wezwać do opracowania wytycznych dla finansowania kluczowych projektów energetycznych i ulepszonych rozwiązań w zakresie magazynowania, aby spełnić na ambicje klimatyczne UE.

Czytaj więcej

Rząd przedłuży termin udzielenia pomoczy publicznej wytwórcom OZE o 5 lat

Rząd planuje przedłużyć programy pomocy publicznej dla wytwórców OZE na sprzedaż energii elektrycznej po stałej cenie lub prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej do 30 czerwca 2026 r., czyli o 5 lat - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Czytaj więcej

Szefowa MFW: państwa powinny wykorzystać walkę z pandemią do budowy zielonej gospodarki

Wychodząc z kryzysu, spowodowanego pandemią koronawirusa, państwa powinny zmierzać do położenia bardziej ekologicznych, niskoemisyjnych fundamentów nowej gospodarki - zaapelowała w środę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

Czytaj więcej

Von der Leyen: w UE nie będzie ożywienia bez Europejskiego Zielonego Ładu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Parlamencie Europejskim, że w UE po kryzysie związanym z pandemią nie będzie ożywienia gospodarczego bez Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazała, że te kwestie są ze sobą "nierozłączne".

Czytaj więcej

Merkel: Europa musi stać się bardziej zielona, cyfrowa i konkurencyjna

Ochrona klimatu, wartości, przywództwo na arenie międzynarodowej i solidarność w obliczu kryzysu, to priorytety niemieckiej prezydencji w Radzie UE, które w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawiła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Czytaj więcej

Brak regulacji magazynowania energii negatywnie wpływa na otoczenie rynkowe

Dyskusja o magazynowaniu energii trwa w Polsce od lat. – Ruszyły już pierwsze eksperymentalne inwestycje w tym zakresie, ale brak zapowiadanej na początek tego roku ustawy negatywnie wpływa na całe otoczenie rynkowe – mówi Konrad Kosicki, kierownik zespołu energii w Wolf Theiss.

Czytaj więcej