odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • URE: Energetyce brakuje narzędzi do zarządzania rosnącą liczbą prosumentów
  • Rząd i sektor offshore zaciśniają współpracę. 6 GW farm wiatrowych na morzu do 2030 roku?
  • Ustawa offshore trafi do kolejnych konsultacji
  • Komisja chce zakończyć prace nad prawem klimatycznym do końca roku
  • Tchórzewski dla Rz. Polskę stać na dofinansowanie budowy elektrowni jądrowej

URE: Energetyce brakuje narzędzi do zarządzania rosnącą liczbą prosumentów

Według portalu Gramwzielone.pl, Urząd Regulacji Energetyko ocenia, że rozwój prosumentów i nowych podmiotów, takich jak obywatelskie społeczności energetyczne, będzie coraz większym wyzwanie dla sektora pod względem technicznym, inwestycyjnym i organizacyjnym. - To problem systemowy i dlatego konieczne jest poszukiwanie narzędzi, które umożliwią skuteczne zarządzanie nowym modelem rynku - przekonuje prezes URE Rafał Gawin.

Czytaj więcej

Rząd i sektor offshore zaciśniają współpracę. 6 GW farm wiatrowych na morzu do 2030 roku?

Przedstawiciele ministerstw klimatu, obrony narodowej, gospodarki wodnej i żeglugi oraz aktywów państwowych podpisali umowę o współpracy z organizacjami branżowymi sektora morskich farm wiatrowych (offshore). Chcą doprowadzić do budowy nawet 6 GW offshore do 2030 roku.

Czytaj więcej

Ustawa offshore trafi do kolejnych konsultacji

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska powiedział dziennikarzom, że ustawa mająca uregulować rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce trafi do kolejnych konsultacji międzyresortowych 6 lipca.

Czytaj więcej

Komisja chce zakończyć prace nad prawem klimatycznym do końca roku

Unia Europejska chce osiągnąć w tym roku porozumienie w sprawie tzw. prawa klimatycznego, które sprawi, że ustalane obecnie cele klimatyczne będą nieodwracalne. Z drugiej strony negocjacje z państwami członkowskimi w tej sprawie mogą przeciągnąć się do 2021 roku.

Czytaj więcej

Tchórzewski dla Rz. Polskę stać na dofinansowanie budowy elektrowni jądrowej

Były minister energii oraz obecny przewodniczący sejmowej komisji gospodarki i rozwoju Krzysztof Tchórzewski skomentował dla „Rzeczpospolitej” kwestię finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Czytaj więcej