odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Firmy energochłonne apelują o zawieszenie opłaty mocowej do końca 2021 r.
  • Kurtyka: ostateczna wersja PEP2040 będzie gotowa do końca roku
  • Polska poprze cel neutralności klimatycznej przez UE do 2050 roku
  • MK: wychodzenie z kryzysu wymaga maksymalnego wsparcia UE dla "zielonych" inwestycji
  • Ustawa o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej powinna zostać przyjęta przez parlament do końca tego roku
  • Prezes URE ogłosił wyniki pierwszej tegorocznej aukcji na premię kogeneracyjną (CHP)

Firmy energochłonne apelują o zawieszenie opłaty mocowej do końca 2021 r.

Szefowie najbardziej energochłonnych firm w Polsce, m.in. hut, cementowni i papierni, postulują zawieszenie poboru opłaty mocowej do końca 2021 r. i wypracowanie rozwiązań, zmniejszających dotkliwość tej opłaty dla podmiotów o dużym zużyciu energii elektrycznej. Rocznie musiałyby one płacić ponad 1 mld zł.

Czytaj więcej

Kurtyka: ostateczna wersja PEP2040 będzie gotowa do końca roku

Ostateczna wersja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) będzie gotowa do końca roku. Projekt został zaprezentowany jesienią 2018 r., w ubiegłym roku pojawiła się jego kolejna odsłona - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj więcej

Polska poprze cel neutralności klimatycznej przez UE do 2050 roku

Minister klimatu Michał Kurtyka wypowiedział się w specjalnej sesji pytań i odpowiedzi Polityki Insight na temat celów transformacji energetycznej w Polsce i Unii Europejskiej oraz odniósł się do planu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku i Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

Czytaj więcej

MK: wychodzenie z kryzysu wymaga maksymalnego wsparcia UE dla "zielonych" inwestycji

Wobec kryzysu spowodowanego epidemią, w UE konieczne jest zapewnienie odpowiednich inwestycji dla płynnego przejścia na czystą energię - ocenił wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński po poniedziałkowym nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów ds. energii.

Czytaj więcej

Ustawa o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej powinna zostać przyjęta przez parlament do końca tego roku

W specjalnym Q&A dla Polityki Insight minister klimatu Michał Kurtyka zdradził, że ustawa offshore o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej powinna zostać przyjęta przez parlament do końca tego roku. Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że nowy projekt dokumentu powinien pojawić się na stronach rządowego centrum legislacji w ciągu kilkunastu dni.

Czytaj więcej

Prezes URE ogłosił wyniki pierwszej tegorocznej aukcji na premię kogeneracyjną (CHP)

Aukcję wygrała oferta przedsiębiorstwa Miejska Energetyka Cieplna Piła. Wysokość premii kogeneracyjnej, jaka została wskazana w ofercie tego podmiotu, nie przekracza 60 zł za MWh.

Czytaj więcej