odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Parlament Europejski rozważa zaostrzenie planowanego pakietu klimatycznego
  • Kto więcej dopłaca do zielonej energii
  • Sasin: W lutym złożyłem do wykazu prac RM projekt o rekompensatach wzrostu cen energii
  • URE: terminy na złożenie projektów planów rozwoju oraz sprawozdań z ich realizacji wydłużone
  • Aukcja na premię kogeneracyjną rozpocznie się 8 czerwca

Parlament Europejski rozważa zaostrzenie planowanego pakietu klimatycznego

Parlament Europejski chce wprowadzenia bardziej rygorystycznych krótkookresowych celów oraz zobowiązania każdego z państw do całkowitej dekarbonizacji do 2050 roku - poinformował cytowany przez BiznesAlert.pl Reuters powołując się na dokument, do którego dotarł.

Czytaj więcej

Kto więcej dopłaca do zielonej energii

Polskie gospodarstwa domowe ponoszą jedne z najniższych kosztów finansowania ekologicznej energii i efektywności energetycznej w Unii Europejskiej. Wbrew powszechnej opinii liderami dopłat do ekoenergii nie są jednak Niemcy czy Duńczycy.

Czytaj więcej

Sasin: W lutym złożyłem do wykazu prac RM projekt o rekompensatach wzrostu cen energii

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił we wpisie na Twitterze, że już w lutym złożył do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r.

Czytaj więcej

URE: terminy na złożenie projektów planów rozwoju oraz sprawozdań z ich realizacji wydłużone

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że przepisy tzw. drugiej tarczy antykryzysowej wprowadziły regulacje, które pozwalają energetycznym i gazowym przedsiębiorstwom infrastrukturalnym na przedłożenie w późniejszych terminach projektów planów rozwoju oraz sprawozdań z ich realizacji.

Czytaj więcej

Aukcja na premię kogeneracyjną rozpocznie się 8 czerwca

8 czerwca br. rozpocznie się pierwsza w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP) za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w nowych jednostkach kogeneracji lub w jednostkach znacznie zmodernizowanych (wszystkie o mocy zainstalowanej od 1 do mniej niż 50 MW).

Czytaj więcej