odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • KE rozważa zakończenie finansowania projektów gazowych, które nie będą służyły Europejskiemu Zielonemu Ładowi
  • PE: pomimo pandemii cel w zakresie neutralności klimatu nie podlega negocjacjom
  • Fundusz Sprawiedliwej Transformacji do poprawki
  • BNEF podał aktualne koszty energii z wiatru i fotowoltaiki
  • Ministerstwo Klimatu przedłuża terminy naborów wniosków w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu
  • Ceny referencyjne na aukcje OZE na ten rok opublikowane

KE rozważa zakończenie finansowania projektów gazowych, które nie będą służyły Europejskiemu Zielonemu Ładowi

Euractiv.com dotarł do dokumentu Komisji Europejskiej opisującego przyszłość sieci gazociągów przesyłowych w warunkach dążenia Unii do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Komisja rozważa zakończenie finansowania projektów gazowych, jeśli nie będą służyły Europejskiemu Zielonemu Ładowi - czytamy w BiznesAlert.pl.

Czytaj więcej

PE: pomimo pandemii cel w zakresie neutralności klimatu nie podlega negocjacjom

Podczas poniedziałkowego zdalnego posiedzenia PE, większość europosłów opowiedziała się za kontynuacją prac w zakresie osiągnięcia przez UE zerowej emisji gazów cieplarniach do 2050 r. pomimo pandemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji do poprawki

Przedstawiony przez Komisję Europejską projekt finansowania Sprawiedliwej Transformacji wciąż budzi wiele wątpliwości. Proponowane fundusze są niewystarczające, a zasady dofinansowania nie uwzględniają specyfiki gospodarek państw członkowskich. W obliczu pandemii pojawiają się również pytania o zabezpieczenie środków finansowych w nadchodzącym budżecie – pisze poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.

Czytaj więcej

BNEF podał aktualne koszty energii z wiatru i fotowoltaiki

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, z analizy wykonanej przez Bloomberg New Energy Finance wynika, że elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne są już najtańszymi źródłami energii w 2/3 części świata, w której wypracowuje się 71 proc. globalnego produktu brutto i wytwarza 85 proc. energii.

Czytaj więcej

Ministerstwo Klimatu przedłuża terminy naborów wniosków w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu

Minister klimatu podjął decyzję o przedłużeniu terminów wszystkich naborów wniosków o dofinansowanie projektów ogłoszonych 13 marca br. w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu.

Czytaj więcej

Ceny referencyjne na aukcje OZE na ten rok opublikowane

W tegorocznych aukcjach dla OZE rząd jest gotowy zapłacić więcej niż w zeszłym roku za prąd z 11 z 34 wyszczególnionych technologii. W przypadku wiatraków na lądzie oraz fotowoltaiki

Czytaj więcej