odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Minister klimatu zapowiada nowe regulacje m.in. dla klastrów i offshore
  • Wiatraki wykręciły rekord. Import i ceny prądu w dół
  • MAE: do 2024 r. światowy popyt na węgiel na stabilnym poziomie
  • Możemy mieć pięć razy więcej farm fotowoltaicznych. Niezbędny jest jeden element

Minister klimatu zapowiada nowe regulacje m.in. dla klastrów i offshore

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że zaproponuje zmiany regulacji w obszarach m.in. klastrów i spółdzielni energetycznych, czy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo nie wyklucza też modyfikacji projektu polityki energetycznej.

Czytaj więcej

Wiatraki wykręciły rekord. Import i ceny prądu w dół

W lutym polskie farmy wiatrowe wyprodukowały najwięcej energii elektrycznej w historii – ponad 2,1 TWh. Dostarczyły odbiorcom energię za ok. 400 mln zł, zbijając ceny prądu na giełdzie do najniższego poziomu od dwóch lat i ograniczając import mocy od sąsiadów. Rząd trzyma się jednak planu likwidacji tej technologii w Polsce.

Czytaj więcej

MAE: do 2024 r. światowy popyt na węgiel na stabilnym poziomie

Mimo ubiegłorocznego spadku światowego popytu na węgiel, do 2024 roku powinien on pozostać na stabilnym poziomie zbliżonym do wielkości z roku 2018 - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii (MAE). W Unii Europejskiej popyt na węgiel ma spadać w tym czasie co roku o 5 proc.

Czytaj więcej

Możemy mieć pięć razy więcej farm fotowoltaicznych. Niezbędny jest jeden element

Na razie jest ich mało, są drogie, a i z efektywnością części z nich można dyskutować. Jednak rozpowszechnienie magazynów energii – zarówno tych dużych, jak i przydomowych – mogłoby przebiegunować cały system energetyczny w Polsce. Zainwestowanie w magazyn energii przy okazji budowy farmy fotowoltaicznej może mieć znaczący wpływ na wydanie zgody na powstanie takiej minielektrowni słonecznej. Obecnie budowa wielkoskalowej PV w Polsce jest mocno utrudniona.

Czytaj więcej