odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Minister klimatu zapowiada nowe regulacje m.in. dla klastrów i offshore
  • Wiatraki wykręciły rekord. Import i ceny prądu w dół
  • MAE: do 2024 r. światowy popyt na węgiel na stabilnym poziomie
  • Możemy mieć pięć razy więcej farm fotowoltaicznych. Niezbędny jest jeden element

Minister klimatu zapowiada nowe regulacje m.in. dla klastrów i offshore

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że zaproponuje zmiany regulacji w obszarach m.in. klastrów i spółdzielni energetycznych, czy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo nie wyklucza też modyfikacji projektu polityki energetycznej.

Czytaj więcej

Wiatraki wykręciły rekord. Import i ceny prądu w dół

W lutym polskie farmy wiatrowe wyprodukowały najwięcej energii elektrycznej w historii – ponad 2,1 TWh. Dostarczyły odbiorcom energię za ok. 400 mln zł, zbijając ceny prądu na giełdzie do najniższego poziomu od dwóch lat i ograniczając import mocy od sąsiadów. Rząd trzyma się jednak planu likwidacji tej technologii w Polsce.

Czytaj więcej

MAE: do 2024 r. światowy popyt na węgiel na stabilnym poziomie

Mimo ubiegłorocznego spadku światowego popytu na węgiel, do 2024 roku powinien on pozostać na stabilnym poziomie zbliżonym do wielkości z roku 2018 - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii (MAE). W Unii Europejskiej popyt na węgiel ma spadać w tym czasie co roku o 5 proc.

Czytaj więcej

Możemy mieć pięć razy więcej farm fotowoltaicznych. Niezbędny jest jeden element

Na razie jest ich mało, są drogie, a i z efektywnością części z nich można dyskutować. Jednak rozpowszechnienie magazynów energii – zarówno tych dużych, jak i przydomowych – mogłoby przebiegunować cały system energetyczny w Polsce. Zainwestowanie w magazyn energii przy okazji budowy farmy fotowoltaicznej może mieć znaczący wpływ na wydanie zgody na powstanie takiej minielektrowni słonecznej. Obecnie budowa wielkoskalowej PV w Polsce jest mocno utrudniona.

Czytaj więcej