odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa energetycznego dot. m.in. obliga giełdowego
  • Uczestnicy PRE_COP24 w Brukseli za swobodą wyboru źródeł energii i zasadą neutralności klimatycznej
  • Zastój w zielonej energii potrwa jeszcze przynajmniej rok

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa energetycznego dot. m.in. obliga giełdowego

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw - podało CIR w komunikacie. Głównym celem projektu jest uwzględnienie w sprzedaży rezerwowej sprzedaży gazu. Przewidziano też podniesienie obliga giełdowego do 100 proc.

Czytaj więcej

Uczestnicy PRE_COP24 w Brukseli za swobodą wyboru źródeł energii i zasadą neutralności klimatycznej

Za swobodą wyboru źródeł energii w państwach UE oraz zachowaniem zasady neutralności klimatycznej opowiadali się uczestnicy konferencji programowej Społeczny PRE_COP24, zorganizowanej we wtorek w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Inicjatorką spotkania, w którym wzięli udział m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz przedstawiciele związków zawodowych, organizacji branżowych i polskich firm związanych z górnictwem i energetyką, była europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. Jak podkreślała, polityka klimatyczna nie powinna hamować rozwoju przemysłu, obniżać konkurencyjności ani generować nadmiernych kosztów - zarówno ekonomicznych jak i społecznych.

Czytaj więcej

Zastój w zielonej energii potrwa jeszcze przynajmniej rok

Po sześciu miesiącach tego roku – jak wynika z półrocznego raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE) – mieliśmy w systemie zainstalowanych 8,54 tys. MW mocy odnawialnych źródeł energii (OZE). Tymczasem w końcu marca ich moce przekraczały 8,7 tys. MW.

Ubytek niewielki, ale widać go po raz pierwszy od lat. Dotychczas z kwartału na kwartał zielonych mocy przybywało – nawet w czasie zastoju na rynku inwestycji w odnawialne źródła energii.

Czytaj więcej