odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy FORUMCO2 zawarto 5 artykułów, między innymi:

  • informację o wizycie w Polsce komisarzy UE ds. klimatu i energii oraz ds. środowiska
  • brytyjskim odwrocie od technologii CCS,
  • taniejących uprawnieniach do emisji CO2.

Wielka Brytania wycofuje się z technologii CCS

Departament energii i zmian klimatu rządu brytyjskiego odwołał konkurs, którego celem było komercyjne wdrożenie technologii wychwytywania i przechowywania C02 z elektrowni.

Czytaj więcej

Jakie jest stanowisko Polski ws. zmian w systemie handlu emisjami?

W tym tygodniu minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister środowiska Jan Szyszko będą w Warszawie rozmawiać z komisarzem UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguelem Arias Cañete. Dyskusja będzie dotyczyła m.in. reformy europejskiego systemu handlu emisjami (EU ETS).

Czytaj więcej

Do Warszawy przylatują komisarze UE ds. klimatu i i energii oraz ds. środowiska

W tym tygodniu przybędzie do Warszawy komisarz UE ds. klimatu Miguel Arias Canete, a w przyszłym - komisarz ds. środowiska Karmenu Vella; mają zaplanowane spotkania z ministrami oraz pełnomocnikiem rządu - poinformowało w środę Przedstawicielstwo KE w Polsce.

Czytaj więcej

Walka ze zmianami klimatu szansą dla gospodarki USA (źródło: serwis Polskiej Agencji Prasowej)

Walka ze zmianami klimatycznymi jest szansą dla amerykańskiej gospodarki - powiedział Barack Obama w swym ostatnim orędziu o stanie państwa, które we wtorek wieczorem czasu lokalnego wygłasza w Kongresie USA. Obama podkreślił, że walka ze zmianami klimatycznymi otwiera ogromne możliwości dla amerykańskich firm, które będę mogły produkować i sprzedawać "energię przyszłości".

Od stanu Iowa po Teksas energia uzyskiwana z siły wiatru jest tańsza od zanieczyszczającej środowisko energii konwencjonalnej

powiedział prezydent.
 

Spadek wartości uprawnień do emisji CO2

W grudniu doszło do spadku wartości cen uprawnień do emisji CO2. Europejskie jednostki w ciągu miesiąca straciły 4,2 proc. (stosunek średnich cen zamknięcia listopada i grudnia). Średnia cena zamknięcia miesiąca wyniosła 8,22 euro i była najniższa od września br. W ciągu miesiąca jednostki EUA były wyceniane w przedziale 8,00-8,59 euro – pisze Wojciech Hofman z domu maklerskiego Consus S.A.

Czytaj więcej